Obligacje skarbowe

W czasach gdy oprocentowanie lokat bankowych jest bardzo niskie warto zainteresować się obligacjami skarbowymi, jako formą oszczędzania pieniędzy. Jest to idealny instrument finansowy dla osób, które cenią sobie przede wszystkim niskie ryzyko inwestowania pieniędzy.


Jak działają obligacje skarbowe?


Na lokatach bankowych i rachunkach oszczędnościowych swoje pieniądze przechowują osoby obawiające się ryzyka. Niestety od długiego już czasu lokowanie tam pieniędzy jest zupełnie nieopłacalne. W obecnej sytuacji bardzo dobrą alternatywą będą obligacje emitowane przez skarb państwa. Zasada ich istnienia jest taka, że państwo zadłuża się u nabywców obligacji i jednocześnie gwarantuje ich wykup w określonym czasie. Państwo płaci więc odsetkami klientom za powierzenie na określony czas kapitału. Na obligacjach obecnie można zarobić znacznie więcej niż na lokatach. Gdy zechcemy nabyć detaliczne obligacje skarbu państwa samodzielnie możemy wybrać ich rodzaj. Obecnie do wyboru są trzymiesięczne i dwuletnie obligacje o stałym oprocentowaniu, obligacje trzyletnie zmiennoprocentowe, obligacje czteroletnie i dziesięcioletnie indeksowane inflacją oraz specjalne obligacje rodzinne indeksowane inflacją w wersji na 6 i 12 lat. Warto pamiętać, że ceny obligacji detalicznych nie podlegają wahaniom rynkowym. Osoba, która decyduje się zakupić takie obligacje, nie ponosi żadnych opłat ani prowizji. Takie obligacje można kupić na trzy sposoby. Osobiście w oddziałach banku PKO BP, przez telefon albo przez Internet.


Co jeszcze warto wiedzieć o detalicznych obligacjach skarbowych?


Osoby, które nabywają takie obligacje po raz pierwszy mogą zastanawiać się czy możliwe jest wcześniejsze wyjęcie kapitału i czy będzie utrata odsetek. Wcześniejszy wykup obligacji jest możliwy w określonych terminach. W przypadku obligacji krótkich a więc na 3 miesiące, odsetki przepadną. Inaczej jest przy pozostałych typach obligacji. Przy wcześniejszym wykupie występują tutaj opłaty. Przykładowo, gdy ktoś zechce wcześniej wykupić obligacje 10-letnie od zarobionych odsetek zostanie mu potrącona opłata w wysokości 2 zł za każdą obligację.


Szczególną uwagę warto poświęci obligacjom indeksowanym inflacją, które są bardzo korzystnym produktem finansowym. Zasada ich działania jest taka, że za pierwszy rok zostanie naliczona kwota według stopy procentowej z listu emisyjnego. W kolejnych latach oprocentowanie wyniesie tyle co aktualna inflacja plus wskaźnik marży. Dzięki temu klienci mogą jeszcze lepiej chronić swoje oszczędności przed utratą wartości przez inflację.